piątek 29 Mar 2024
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Wszytko dotyczące rozgrywek ligowych.

TEMAT: Ligi seniorów

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1142

  • Wiesław Janocha
  • Wiesław Janocha Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1029
  • Otrzymane podziękowania: 490
Marek Ścisły napisał:
Działanie sędziego, polegające na wciskaniu zawodnikowi walkoweru, nie ma źródła w kodeksie szachowym. Zastosował - w takiej formie - indywidualną karę na 4 szachownicy, do której nie ma prawa.

Tak naprawdę karę ponosi TYLKO drużyna.
Jeśli, jak przypuszczam, partia zawodnika zostanie policzona do ELO i rankingu PZSzach z wynikiem, jakim zakończyła się na szachownicy, zawodnik NIE PONIESIE ŻADNYCH STRAT.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1141

  • Wiesław Janocha
  • Wiesław Janocha Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1029
  • Otrzymane podziękowania: 490
Marek Ścisły napisał:
Proszę Cię, wskaz mi przepis, na jakiej podstawie uznałeś prawidłowość układu drabinki zawodników 1-3 i 5, a 4 już nie. Ja twierdzę, że ukłąd w drabince jest prawidłowy na szachownicach 1-2 i 4-5 bo relacje są takie same. Gdzie jest napisane drabinke winno się weryfikować tak jak Ty piszesz?

Wg Twojego twierdzenia skład drużyny należałoby podawać od ostatniej szachownicy, a kończyć na pierwszej. Wtedy prawidłowy będzie układ w drabince na szachownicach 1-2 i 4-5.
Wg mnie jest dokładnie odwrotnie. Skład podajemy od pierwszej szachownicy (podobnie weryfikujemy). Wtedy jest OK na szachownicach 1-3 i 5 jak uznał sędzia. Ja podjąłbym dokładnie taką samą decyzję jako sędzia.
Zresztą podobnie liczymy, zaczynamy od 1, a nie od największej liczby. Przynajmniej na ogół... ;-)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1140

  • Marek Ścisły
  • Marek Ścisły Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 300
  • Otrzymane podziękowania: 6
Otóż Wiesiu podałem Ci cytat, z kodeksu szachowego, jak należy traktować ową drabinkę. Dwie możliwości, (z których jedną winien wskazać organizator imprezy regulaminie, a czego nie zrobił) wykluczają całkowitą jednoznaczność.

Proszę Cię, wskaz mi przepis, na jakiej podstawie uznałeś prawidłowość układu drabinki zawodników 1-3 i 5, a 4 już nie. Ja twierdzę, że ukłąd w drabince jest prawidłowy na szachownicach 1-2 i 4-5 bo relacje są takie same. Gdzie jest napisane drabinke winno się weryfikować tak jak Ty piszesz?

Po drugie, wskaz mi w regulaminie IV ligi na jakiej podstawie winien sędzia weryfikować wynik partii na walkower, czyli jaką wyznaczyć karę. Tez tego nie ma. Napisano, obowiązki wobec zespołu - nie wskazano jakie są kary za niedotrzymanie tego obowiązku.

Działanie sędziego, polegające na wciskaniu zawodnikowi walkoweru, nie ma źródła w kodeksie szachowym. Zastosował - w takiej formie - indywidualną karę na 4 szachownicy, do której nie ma prawa.
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc ago przez Marek Ścisły.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1139

  • Wiesław Janocha
  • Wiesław Janocha Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1029
  • Otrzymane podziękowania: 490
Marku. Jeszcze raz przeczytaj poniższy punkt. On wydaje mi się całkowicie jednoznaczny:


IV. SKŁAD DRUŻYNY
5. Na każdy mecz należy zgłosić pięciu zawodników. Przy ustalaniu składu na mecz obowiązuje kolejność ze zgłoszenia tzw. „drabinka”.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1138

  • Marek Ścisły
  • Marek Ścisły Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 300
  • Otrzymane podziękowania: 6
To się odwołuję :) Nasi zawodnicy, którzy wystąpili na deskach 2-5 byli zawodnikami rezerwowymi. Regulamin IV ligi nic nie narzuca takim zawodnikom więc pozostaje kodeks (Część B.VI). Przeczytajmy:

(c) Przed rozgrywkami klub (sekcja szachowa) musi zgłosić
drużynę w kolejności szachownic, przy czym skład tej
drużyny nie może ulegać zmianom w trakcie rozgrywek
(chyba, że regulamin zawodów dopuszcza taką możliwość).
W żadnym przypadku nie może być też zmieniona kolejność
zgłoszonych zawodników. Zasady korzystania z zawodników
rezerwowych musi określać regulamin zawodów. Istnieją dwa
sposoby włączania zawodników rezerwowych do drużyny:
• zawodnicy rezerwowi występują jedynie na końcowych
szachownicach, za zawodnikami składu podstawowego,
którzy mogą być przesuwani na wyższe szachownice,
ale nigdy na niższe w stosunku do pierwotnego
zgłoszenia. W tym przypadku obowiązuje również
kolejność zgłoszenia zawodników rezerwowych.
• zawodnicy rezerwowi mogą zamienić dowolnego
zawodnika składu zasadniczego (wejść na jego
miejsce), którzy z kolei mogą występować jedynie na
szachownicach, na których zostali zgłoszeni. W tym
przypadku kolejność wśród zawodników rezerwowych nie
obowiązuje.
Uwaga: Podczas rozgrywania turnieju drużynowego może
być zastosowany tylko jeden sposób korzystania z
zawodników rezerwowych, który musi być wyraźnie
określony w regulaminie imprezy.


No to, który zastosowano u nas w IV lidze skoro nie ma słowa o rezerwowych (tzn. jest - dot. opłat), podkreślam "wyraźnie określony" czyli nie można domniemywać, ze to co pisze się o zawodnikach w naszym czwartoligowym regulaminie nie dotyczy naszych rezerwowych zawodników.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 6 lata 3 miesiąc ago #1137

  • Marek Ścisły
  • Marek Ścisły Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 300
  • Otrzymane podziękowania: 6
Zawodnik z sz.3 tez nie zachował drabinki gdyż był w zgłoszeniu za Oliwią. Poza tym skoro Krzyś też nie zachował drabinki bo był przed Oliwią (a w zgłoszeniu za) dlaczego wynik nie został zweryfikowany? Na jakiej podstawie twierdzisz Wiesiu, że zawodnik z 3 był uprawniony?

Ale weryfikacja dalej nie ma sensu: Oliwia nie dała walkowera. Partia została rozegrana. To błędna weryfikacja. Powiem więcej. Był już precedens w III lidze, gdzie sędzia nie wciskał zawodnikom walkowera tylko weryfikował wynik meczowy.

Chodzi mi o przepis - literalny, weryfikowalny, - a nie jakąś tradycję, która już, jak wskazałem w precedensie nie respektowana - nie może być podstawą rozgrywek w poważnych zawodach.

Jak nie ma, to pozostaje się odwołać do Kodeksu Szachowego...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.137 s.

Ostatnio na Forum

Top 10

2700chess.com for more details and full list

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 1 użytkownik.

  • TatoAdama