piątek 29 Wrz 2023

START

Drukuj

Ligi juniorów 2023

Zakończyły się najważniejsze zmagania drużynowe juniorów w tym roku w Polsce - Ekstraliga, I liga i II liga juniorów! Nasz klub reprezentowały dwie drużyny - w I lidze oraz w II lidze. Poniżej wyniki oraz podsumowania.

Nasza pierwsza drużyna zajęła wysokie 5 miejsce w rozgrywkach I ligi juniorów, do końca walcząc o podium tych rozgrywek. Gratulacje!
MUKS MDK Śródmieście Wrocław I (I liga, Lublin 12-20.06.2023)
1. Mikołaj Wieczorek
2. Wojciech Nagły
3. Adam Gibała
4. Kamil Dobrowolski
5. Zofia Kulczycka
6. Sandra Klincewicz
Trenerzy: Adam Bożek, Piotr Dobrowolski
Transmisja
Podsumowanie trenerów Adama i Piotra:
Zakończyły się rozgrywki I ligi juniorów. Nasz drużyna zajęła 5 miejsce. Wynik oceniam pozytywnie, chociaż po świetnym początku apatyty robiły się jeszcze większe. Drużyna grając wychowankami i będąc jedną z młodszych, dzielnie i skutecznie walczyła, często z teoretycznie lepszymi. W jeszcze lepszym wyniku przeszkodziła nierówna gra, emocje, za częste "odwracanie" wyników. Potencjał w drużynie jest, za rok możemy grać w takim samym lub podobnym składzie, więc liczymy na dalszy postęp. Indywidualnie świetnie zagrała Sandra będąc prawdziwą lokomotywą drużyny, skutecznie zagrał też Kamil. Resztę drużyny również oceniam pozytywnie, to była gra mniej więcej na swoim poziomie, która pozwalała utrzymać szachownicę. Dziękuję drużynie za gotowość i walkę oraz dobrą atmosferę. Trenerowi Adamowi za życzliwą współpracę, prezesowi i rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
Dodam, że kluczowy mecz z Polonią Warszawa w VII rundzie był bardzo ostry, miał zmienny przebieg i na początku można było przewidywać nasze wysokie zwycięstwo. W kluczowych momentach zabrakło nam dojrzałości i warsztatu szachowego. Przed nami rok pracy i wszystko co dobre jest możliwe w kolejnych rozgrywkach I Ligi Juniorów. Dziękuję juniorom za waleczność i życzę postępu w grze tak, jak Sandra i Kamil to pokazali. Pozdrawiam trenera Piotra - chyba daliśmy radę. Dziękuję prezesowi Michałowi i Rodzicom za nieocenioną pomoc organizacyjną.

 
MUKS MDK Śródmieście Wrocław II (II liga, Sypniewo, 13-22.06.2023)
1. Adam Halhoul
2. Mateusz Bednarczyk
3. Aliaksandr Sakharchuk
4. Krzysztof Nagły
5. Małgorzata Nagły
6. Michalina Popczyńska
Trener: Robert Korpalski
Transmisja
W 1 rundzie wygrywamy 4,5-1,5 z MGLKS Parnas Oława, a w 2 rundzie - 3,5-2,5 z UKS UZDOWO. Obydwa mecze wygraliśmy bez problemów i w obydwu powinniśmy zdobyć nawet punkt więcej, czyli w drużynie tkwią jeszcze nie w pełni wykorzystane rezerwy. W 3 rundzie graliśmy z Miedzią Legnica i próbowaliśmy potwierdzić słuszność powiedzenia, że rankingi nie grają. Szanse w meczu były, ale zakończyło się zdecydowanym sukcesem Miedzi, która wygrała aż 4,5-1,5. Jednak trochę potwierdziło się, że rankingi nie grają, bo 3 dużo wyższe co prawda wygrały, ale dwa dużo niższe też wygrały i jeden dużo niższy zremisował. W 4 rundzie wygraliśmy z mocno osłabioną Czternastką Warszawa ledwo-ledwo 3,5-2,5. Przeciwnicy przesunęli dziewczyny, bo wpuścili rezerwową na młodszej i wystawili 2 rezerwowych młodszych, ale u nas poza Michaliną i Mateuszem - zawodnicy wykazywali nadmiar beztroski i chyba na wygraną w tym meczu nie zasłużyliśmy, ale los się do nas uśmiechnął. W 5 rundzie graliśmy z UKS Jedynką Bełchatów i szczęśliwie zremisowaliśmy przegrany mecz - cudu dokonał Krzysiek Nagły. W 6 rundzie poprawy gry nie było i cudu nie było i przegraliśmy z drużyną z Mielca 2-4 i spadliśmy z 5 miejsca aż na 11 pozycję. Jednak w 7 rundzie była radykalna poprawa gry i wygraliśmy z Lechem Poznań 4-2 (a były duże szanse na więcej) i wskoczyliśmy na 4 miejsce. W 8 rundzie z Gwiazdą Bydgoszcz - liderem posiadającym komplet punktów - nawiązaliśmy walkę, niestety przegraliśmy 2,5-3,5. W ostatniej 9 rundzie trafiliśmy na zaprzyjaźniony HETMAN Wrocław i zaczęło się od uzyskania mało obiecujących pozycji i zanosiło się na naszą wyraźną porażkę, jednak waleczność naszych zawodników odwróciła losy meczu i wyglądało, że nieznacznie wygramy. W końcu padł przyjacielski remis 3-3 i niespodziewanie pozwoliło nam to zająć aż 6 miejsce, czyli ostatnie premiowane awansem do I ligi. Panie Prezesie! Misja wykonana. 

Wyjazd naszych zawodników i trenerów na zawody I i II ligi możliwy był dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Ostatnia  9 runda także nie dała oczekiwanego zwycięstwa . W kontekście szans na zajęcie medalowego miejsca remis 3:3 z katowickim UKS Pałac Młodzieży nie był spełnieniem planów naszej drużyny i ostatecznie zajęliśmy  5 miejsce w I Lidze.

Ostatni mecz był wyrównany;
Adam białymi pozwolił przeciwnikowi na zbyt wiele w debiucie i już nie zdołał odebrać utraconych pionów.
Na szczęście Zosia wykorzystała beztroską grę przeciwniczki i mecz się wyrównał.
Niestety Wojtek zbyt pobieżnie rozegrał debiut i przewaga przeciwnika rosła z kolejnymi posunięciami...
Wynik meczu uratował Kamil, dla którego ostatnia partia miała dodatkowe znaczenie - nasz junior wygrywając
wypełniał normę na I kategorię i ten cel został zrealizowany.
Mikołaj i Sandra zremisowali po swoje partie ożywionej walce manewrowej. Sandra już wcześniej w tych rozgrywkach zapewniła sobie wypełnienie normy na kandydata  na mistrza.
To są sukcesy!

W 8 rundzie graliśmy z Krakowem. Ostatecznie po twardym meczu padł wynik 3-3. Generalnie przeciwnicy mieli większe szanse. Po zmiennych partiach padły remisy na 2 pierwszych szachownicach, Adam na trzeciej zagrał solidnie, Kamil wybronił końcówkę bez 2 pionków. Rezultatywne wyniki padły na dziewczęcych szachownicach. Na 5 szachownicy przeciwniczka była szybsza w swoich planach. Mecz uratowała Sandra, choć na początku nie było łatwo i Sandra musiała włączyć szósty bieg w grze środkowej. Czekamy na ostatnią rundę i jesteśmy gotowi na walkę o czołówkę.
 
Relacja trenera Adama Bożka z 7 rundy:
W 7 rundzie nie daliśmy rady  ekipie  Polonii Warszawa i przegraliśmy 1,5:4,5.
Mecz miał różne oblicza:
Adam i Kamil grali złożone pozycje, nie mieli  szans na wygraną. Adam zremisował, Kamil  zgubił plan gry i przegrał.
Po dobrze rozegranych debiutach Zosia i Sandra mogły wygrywać, jednak zostały zdominowane przez ambitne  przeciwniczki. W efekcie dwie bolesne przegrane na V i VI szachownicy niekorzystnie "ustawiły"
mecz.
Także Mikołaj nie skorzystał z okazji i wypuścił przewagę - w efekcie zremisował.
Najbardziej szkoda zmarnowanej  szansy w partii Wojtka - ogromna przewaga materialna i 2 wolne piony...
Nasi juniorzy zapowiadają walkę do końca o najwyższe laury.

Relacja trenera Piotra Dobrowolskiego z 6 rundy:
  W 6 rundzie stoczyliśmy następny zacięty mecz z jednym z faworytów rozgrywek Czerwionką Leszczyny. Po remisie Adama zwycięstwo odniósł  Mikołaj , nieźle czując strukturę izolaka. Następnie tradycyjnie wygrała Sandra, nie dała rady Zosia. Wojtek miał swoje szansę, ale musiał zadowolić się remisem. Na placu boju pozostał Kamil broniąc gorszej wieżówki. Uratował remis precyzyjnie przechodząc do remisowej pionówki, ustalając wynik meczu na 3,5 do 2,5 na naszą korzyść. Ciesząc  się ze zwycięstwa liczymy na dobry finisz i miejsce w czołówce.

Relacja trenera Adama Bożka z piątej rundy:
Kolejna 5 runda nie przyniosła nam sukcesu. Pomimo dużego zaangażowania drużyna nie sprostała 
ekipie UKS Goniec Staniątki i przegraliśmy 2,5:3,5.
Mecz był nierówny, dominowały  partie o zmiennym przebiegu. Chwilami można było przewidywać naszą wysoką wygraną...
Adam przegrał partię  po prostej stracie figury.
Sandra uzyskała przewagę pozycyjną i przeciwniczka nie znalazła drogi do remisu.
Podobnie Kamil dwukrotnie osiągał wygrane pozycje, jednak ostatecznie pozwolił przeciwnikowi "uciec" na remis w końcówce wieżowej.
Pozostali  mieli przejściowe, ogromne  szanse na wygraną przeplatane obustronnymi błędami. Szczęście nam nie dopisało - Zosia  wygrała, Mikołaj i Wojciech mylili się ostatni. Porażka stała się faktem, a nierówna gra trochę smuci przed finiszem rozgrywek.
Wszyscy pracujemy i liczymy na rychłe przełamanie niekorzystnego trendu.

Relacja trenera Adama Bożka z czwartej rundy:
W 4 rundzie zmierzyliśmy się z mocną drużyną z Kalisza. W twardym boju padł remis 3-3. Punkty zdobywali: niezawodna Sandra, która taktycznie zrealizowała przewagę materialną i coraz lepiej grający Wojtek bardzo sprawnie rozgrywający całą partię. Remisy dorzucili solidnie grający Adam i  oraz Kamil broniący nieprzyjemnej pozycji. Na szachownicy 1 i 5 przeciwnicy okazali się zbyt silni. Liderujemy dalej, zbliża się półmetek turnieju, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Relacja trenera Piotra Dobrowolskiego z trzeciej rundy:
Kolejny mecz walki i trzecie zwycięstwo z groźną drużyną UKS MDK Gdynia. Ciężko wywalczony remis Wojtka w ostatniej partii meczu  przechylił szalę  zwycięstwa na naszą stronę - w sumie 3,5:2,5. To także pierwszy (!) remis we wszystkich 18 partiach rozegranych przez naszą drużynę w 3 rundach I Ligi Juniorów.
Tym razem najlepiej spisali się najmłodsi - Sandra, Kamil i Adam. Wszyscy troje wykazali się dojrzałą, cierpliwą, równą, spokojną grą i odnieśli przekonujące  zwycięstwa - Adam w grze środkowej, Sandra i Kamil przeszli do wygranych końcówek.
Mikołaj w dobrej pozycji "zgubił" plan gry i pasywnie ustawił figury,  co zdecydowało o porażce.
Zosia została przekombinowana w dobrej, ale ostrej pozycji.
Nieprzerwanie liderujemy i przed nami następne wyzwania!

Relacja trenera Piotra Dobrowolskiego z drugiej rundy:
 Dobry mecz w naszym wykonaniu. Pokonaliśmy silną drużynę z Częstochowy 4-2. W ostrej partii taktycznym sprytem wykazał się Mikołaj, Adam musiał uważać na ataki przeciwnika, ale był czujny w obronie i zrealizował przewagę materialną. Kamil przeżywał trudne chwile w debiucie, ale potem sprawną grą zainkasował punkt. Sandra realizowała pionka przewagi, choć ostatecznie wygrała skutecznym atakiem. Swoje szansę mieli Wojtek i Zosia, choć tym razem się nie udało. Drugie zwycięstwo stało się faktem, walczymy dalej!

Relacja trenera Adama Bożka z pierwszej rundy:
Na inaugurację tegorocznej  I Ligi Juniorów rozegraliśmy mecz z UKS Szachową Dwójką Grodzisk Mazowiecki i ...pobiliśmy rekord wygrywając 6:0. My trenerzy - Piotr i ja - nie pamiętamy tak korzystnego dla nas wyniku na ogólnopolskim  szczeblu drużynowych rozgrywek juniorów! Jesteśmy liderem rozgrywek!
W kwestii szczegółów:
- Adam i Mikołaj - białym kolorem - szybko uzyskali przewagę w debiucie i sprawnie zamienili ją na punkty,
- Wojciech i Sandra - czarnymi - wykazali wielką sprawność w grze środkowej i także nie dali szans    
   przeciwnikom,
- Kamil grał czarnymi trochę pasywnie a Zosia białymi za aktywnie, jednak  oni  także zdołali przełamać opór      swoich  rywali  i  maksymalne zwycięstwo MUKS MDK Śródmieście stało się faktem!
Trzymamy kciuki i wierzymy, że nasza wspaniała młodzież nie odpuści w kolejnej próbie  z wyżej notowanym rywalem.

Ostatnio na Forum

Top 10

2700chess.com for more details and full list

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.